Cuma 24 Ocak 2020

İNTERNET CAFE SİSTEMLERİMİZ İLE İLGİLİ SORULARINIZ İÇİN BİZİ ARAYIN...
0212 621 8898

Giriş Kayıt

Kullanici Girisi

Kullanici Adi *
Sifre *
Beni Hatirla

Yeni Kullanici

(*) Isaretli alanlarin Doldurulmasi Zorunludur.
Adiniz *
Kullanici Adi *
Sifre *
Sifre Onay *
E-mail *
E-mail Onay *

Online Oyunlara Vergi Geliyor

  • Perşembe, 03 Nisan 2014 14:15
  • Yazan 

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, internet üzerinden oynanabilen oyunlardan vergi alınması için harekete geçti. Ücretli oynanan bu oyunlar bağlantı hızının artmasıyla yoğun ilgi görüyor

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, internet üzerinden oynanabilen oyunlardan vergi alınması için harekete geçti. Ücretli oynanan bu oyunlar bağlantı hızının artmasıyla yoğun ilgi görüyor

Türkiye'de aylık milyonlarca dolar ciroya ulaşan özellikle yurtdışı kaynaklı internet oyunlarının vergilendirilmesi konusunda yeni bir adım atıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesindeki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), binlerce üyesi bulunan online oyun sektörünün vergilendirilmesi için Maliye Bakanlığı'na başvurdu.

Online oyunlar, her ülkeden sayıları binlere ulaşan ücretli üyelerden ilgi görüyor. Türkiye'de de özellikle yurtdışı kaynaklı online oyunlar 13-20 yaşındaki gençler başta olmak üzere geniş kesimlerin ilgisini çekiyor.

Sektördeki büyüme, beraberinde vergi kayıplarını da getiriyor. Sektörde milyonlarca doların vergilendirilmeden yurtdışına çıkışından rahatsız olan TİB, online oyun sektörünün yakından izlenmesi ve vergilendirilmesi için ilk girişimini yaptı.

Aylık Cirosu 1 Milyon Doları Bulan Oyun Var

TİB Başkanı Fethi Şimşek, sektördeki vergi kayıplarının her geçen gün artması nedeniyle Maliye Bakanlığı'na başvurduklarını bildirdi. İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele edilmesi Hakkında Kanun'un 23 Mayıs 2007’de yürürlüğe girdiğini, bu konudaki, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in de 30 Kasım 2007’den itibaren uygulanmaya başlandığını anımsatan Şimşek, online oyun sektörünü yakından izlediklerini belirtti.

Sektör Hızlı Büyüyor

Şimşek, Türkiye'de binlerce ücretli üyesi olan K2 Network Inc. şirketine ait, "Knight Online" adlı internet oyununun, vergilendirilme olmadığı için internet kafelerde oynatılmasının TİB ve İçişleri Bakanlığı'nca yasaklandığını kaydetti.

Şimşek, şirketin, vekilleri aracılığıyla Ankara 4. İdare Mahkemesi'nde açtığı yürütmenin durdurulması işleminin reddine ilişkin mahkeme kararına itirazda bulunduğunu kaydetti. Şimşek, itiraz dilekçesinde, söz konusu şirketin, "2006 Türkiye cirosunun 3.8 milyon, 2007 cirosunun da 8.9 milyon dolara ulaştığı, 2008’'de ise aylık cirosunun 1 milyon doların üzerine çıktığı" bilgisinin yer aldığını belirtti.

Milyonlarca doların, vergilendirilmeksizin yurtdışına çıktığını vurgulayan Şimşek, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan gereğinin yapılmasını istediklerini kaydetti.

Kaynak: http://www.iyinetforum.com/?p=372

Okunma 1221 defa

Yorum Ekle