Cumartesi 25 Ocak 2020

İNTERNET CAFE SİSTEMLERİMİZ İLE İLGİLİ SORULARINIZ İÇİN BİZİ ARAYIN...
0212 621 8898

Giriş Kayıt

Kullanici Girisi

Kullanici Adi *
Sifre *
Beni Hatirla

Yeni Kullanici

(*) Isaretli alanlarin Doldurulmasi Zorunludur.
Adiniz *
Kullanici Adi *
Sifre *
Sifre Onay *
E-mail *
E-mail Onay *

internet deprem gibi geliyor

İÇİŞLERİ Bakanlığı ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca ortaklaşa düzenlenen, Türkiye’deki İnternet kafeler ve internet kullanımının ele alındığı eğitim semineri Antalya Kundu’daki Kremlin Palace Oteli’nde başladı. 2 gün sürecek seminere, 15’in üzerinde internet kafenin bulunduğu il ve ilçelerdeki Vilayet ve Kaymakamlıkların yazı işleri müdürlerinin katıldı.

İÇİŞLERİ Bakanlığı ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca ortaklaşa düzenlenen, Türkiye’deki İnternet kafeler ve internet kullanımının ele alındığı eğitim semineri Antalya Kundu’daki Kremlin Palace Oteli’nde başladı. 2 gün sürecek seminere, 15’in üzerinde internet kafenin bulunduğu il ve ilçelerdeki Vilayet ve Kaymakamlıkların yazı işleri müdürlerinin katıldı.

Bugün ayaklarımız ıslanıyor
Yakında boyumuzu aşacak

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek açılış konuşmasında, felaket rüzgarları estirdi. İnternetin sel, deprem gibi felaketler kadar tehlikeli olabileceği uyarısında bulunan Fethi Şimşek, şunları söyledi:
“Sel gibi afetler çoğumuzu acıya boğan ve kalıcı etki yaratan afetler. Buradan hareketle, hep başımıza geldikten sonra ormanların çoğaltılması, yapıların güçlendirilmesi gibi tedbirleri sonradan konuşuruz. İnternet de tıpkı tüm dünyayı etkileyecek bir şekilde sel halinde geliyor. Bugün ayaklarımız ıslanıyor ama, yakında boyumuzu aşacak. Her anne- baba kadar çocukların korunması açısından, bulunduğunuz ilçelerde bu önlemleri almak için gayretinizi bekliyoruz. Nasıl ki deprem ve sel felaketleri için önlemler alınıyor. En son WikiLeaks sitesi dünyada ne kadar etkin olacağının görüldüğü bir olaydır. WikiLeaks siyasi bir olaydır ama, bunun dışında internetin dünya çapında çok daha tahrip edici etkilerinin olabileceğini imkan dahilinde gösteriyor.”

Zararlı içeriği filtreleyin, ihbar edin

Yasa kapsamında, ulusal ve uluslararası düzeyde sakıncalı sitelerin filtrelendiği 16 program bulunduğunu belirten Fethi Şimşek, internet kafelere yapılan denetimlerde bu filtre programının olup olmadığına ilişkin ceza-i işlem yapılabileceğini açıkladı. Bunun dışında zararlı içeriği olduğu tespit edilen programın Başkanlığa bildirilmesi gerektiğini söyledi.

İnternet kafe sayısı 22.500’ü geçti

Fethi Şimşek’in verdiği bilgilere göre, Türkiye’de internet kafe sayısının 22 bin 500’ü geçti.
En fazla internet kafe kaydı yapılan il İstanbul. En az internet kafe kaydı yapılan il ise Şırnak. Nüfus yoğunluğu baz alındığında ise Türkiye’de en fazla internet kafeye sahip ilk üç il sırayla Bartın, Niğde ve Çanakkale.
Türkiye’de son 12 aylık verilere göre internet kullanıcılarının en büyük sorunun virüs ve istenmeyen e-postalar.
Evlerde internet kullanımı arttıkça, internet kafelerdeki kullanım oranı düşüyor.

Kaçak internet paylaşımları suçtur

Bazı lojman, konut ve sitelerde gerekli izinler alınmadan kaçak internet paylaşımları yapılıyor. Bunun kesinlikle suç olduğunu söyleyen Fethi Şimşek “ Bunu yapanlar bir nevi evlerinin kapılarını açık bırakıyorlar. ADSL şifresini bilerek veya bilmeyerek paylaşanlara bunun suç olduğunu anlatmamız gerekiyor” dedi.

Türkiye’deki internet kullanımında son üç ay

Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması’nın sonuçlarına göre Türkiye’de internet:

1- Hanelerin yüzde 41,6’sı internet erişim imkanına sahip. Bu oran 2009’un aynı döneminde yüzde 30’du. İnternete erişim imkanı olmayan hanelerin yüzde 26.3’ü internet kullanımına gerek duymadıklarını belirtti.

2- ADSL yüzde 73.3 ile hanelerde kullanılan en yaygın internet bağlantı türü. * Bilgisayar kullanılan yerler yüzde 70 ile evler, yüzde 31.5 ile işyeri ve yüzde 17.5 ile internet kafeler.

3- İnternet kullanılan yerler ise yüzde 62.8 ile evler, yüzde 31.6 ile işyeri, yüzde 20 ile internet kafeler.

4- Son üç ayda internet kullanan bireylerin yüzde 72.8’i e-posta göndermek- almak, yüzde 64.2’si sohbet odalarına, haber gruplarına veya çevrimiçi tartışma forumlarına mesaj göndermek, anlık ileti göndermek, yüzde 58.8’i haber, gazete yada dergi okumak, haber indirmek, yüzde 55.7’si mal ve hizmetler hakkında bilgi aramak, yüzde 51.2’si oyun, müzik, film, görüntü indirmek ya da oynatmak için interneti kullanıyor.

5- Son iki ayda internet kullanıcılarının yüzde 46.8’i güvenlik sorunu ile karşılaştı.

 

Kaynak: http://www.hurriyetkampus.com

Okunma 1174 defa

Yorum Ekle