Cumartesi 25 Ocak 2020

İNTERNET CAFE SİSTEMLERİMİZ İLE İLGİLİ SORULARINIZ İÇİN BİZİ ARAYIN...
0212 621 8898

Giriş Kayıt

Kullanici Girisi

Kullanici Adi *
Sifre *
Beni Hatirla

Yeni Kullanici

(*) Isaretli alanlarin Doldurulmasi Zorunludur.
Adiniz *
Kullanici Adi *
Sifre *
Sifre Onay *
E-mail *
E-mail Onay *

Doğubayazıt'ta İnternet Cafe Bilgilendirilme Toplantısı Yapıldı

5651 sayılı kanuna dayalı olarak çıkartılan İnternette Toplu Kullanım Sağlayıcıları hakkındaki yönetmeliğin 8. maddesi gereğince Doğubayazıt İnternet cafe işletmecileri ile bilgilendirilme toplantısı yapıldı.

Doğubayazıt'ta İnternet Cafe Bilgilendirilme Toplantısı Yapıldı.

5651 sayılı kanuna dayalı olarak çıkartılan İnternette Toplu Kullanım Sağlayıcıları hakkındaki yönetmeliğin 8. maddesi gereğince Doğubayazıt İnternet cafe işletmecileri ile bilgilendirilme toplantısı yapıldı.

Cuma günü Kutlu Aktaş Toplantı salonunda Doğubayazıt’ta faaliyet gösteren Ticari Amaçlı Toplu internet kullanım sağlayıcıları (internet kafeler) bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.

Toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı, Şoförler Odası Başkanı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlık yetkilileri okul müdürleri,  ilçede faaliyet gösteren internet cafe sahibi, sorumlu müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda konuşan Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü İbrahim Şahin, Doğubayazıt’ta faaliyet gösteren İnternet cafe İşletmecilerine yükümlülüklerini ve sorumluluklarını anlatarak yapması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Şahin, “İnsan bir varlık. Hayatını devam ettirebilmesi için hayatın zor şartları içerisinde, ihtiyacını karşılamak için, elinden gelen her türlü faaliyeti yapabilme gayreti içerisindedir. Sizler bizim sürekli alışveriş yaptığımız toplumun ihtiyacı olan internet cafelerin çalışanları, toplumun ayrılmaz parçası temsilcilerisiniz. Hepimiz insanlığa hizmet etmek için varız.

Ancak para kazanmak için geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hayata hazırlanmasında ve ayakta durmasında omuz omuza çalışmalıyız" dedi. Çağımızda bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması ile teknolojinin günlük hayatın bir parçası haline geldiğini söyleyen Şahin, Filtreleme programı ile ilgili bilgi verirken, cafe sahiplerinin uyması gereken kuralları da anlattı.

12 yaşından küçük çocukların yanlarında velileri olmadan,15 yaşında ki çocukların da saat 20.00’dan sonra internet cafelere girmesinin yasak olduğunu hatırlatan İbrahim Şahin, bu konuya internet cafe sahiplerinin dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

İnternet cafelerde zorunlu olarak kamera sisteminin bulunması gerektiğinin de vurgulandığı toplantıda bilgisayarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, kumar, şiddet gibi kötü alışkanlıklara teşvik eden, 18 yaş altındaki çocukların psikolojik ve fizyolojik gelişimini olumsuz etkileyecek oyunların oynatılmaması yönünde uyarılarda bulunuldu.

5651 Sayılı Ticari Amaçlı Toplu İnternet Kullanım Sağlayıcıları Kanunu ve ilgili yönetmelik hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Müdür İbrahim Şahin: “Kaymakamlık olarak internet cafelere denetim yapılmadan önce sorumluluklarını ve yapılması gerekenleri bildirmek istedik. Kurum olarak cezayı müeyyideden yana değiliz ve ortaklaşa mevcut Kanunlar çerçevesinde gerekenleri yapacağız” dedi.

Şahin, “Milli Eğitim Müdürlüğü ve İnternet kafe işletmecileri, öğrenciler konusunda daha duyarlı davranmalıdır. Okul müdürleri tarafından öğrencilerin interneti doğru kullanması konusunda büyük çaba gösterilmesi gerekmektedir.

Basına yansıyan Erzurum’daki talihsiz öğrencinin Metin 2 adlı oyunundan etkilenerek hayatını kaybetmesini hatırlarsak, insan hayatının bu kadar ucuz olmaması gerekir. İnternet cafecilerin maddiyatı düşünmemesi ve gelişme çağındaki çocuklarımızın geleceğimizin inşası için önemli bir yere sahiptir.

Bu anlamda aileye, okul müdürlerine, öğretmenlere ve aynı zamanda internet kafe işletmecilerine büyük sorumluluk düşmektedir ve herkesin üzerine düşen bu sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği inancındayım.” dedi.


Okunma 1025 defa

Yorum Ekle